Nieznany zawilec

 

W dniu 10.V.2018r. Instytut Botaniki PAN w Krakowie został poinformowany o nieznanym (prawdopodobnie) gatunku zawilca odnalezionym w jednym z lasów powiatu wielickiego.
Zawilce (Anemone) są cieniolubnymi bylinami. Rozkwitają na przedwiośniu i spotkać je można w całym kraju, późną wiosną dojrzewają ich owoce, a na początku lata zanikają pędy kwiatonośne.
W Polsce występują cztery gatunki zawilca : gajowy, żółty, wielkokwiatowy i narcyzowaty, jednakże przedstawiony poniżej zawilec n.n. znacznie różni się od dotychczas opisanych i potwierdzonych w naszej florze i wydaje się być odrębnym gatunkiem.
Zawilec n.n. – opis:
Łodyga – naga, nierozgałęziona, 15-25cm.
Liście – łodygowe 3 (rzadziej 2), okółkowe, trójdzielne, dłoniasto-wrębne lub dłoniasto-klapowane, osadzone na ogonkach, jasnozielone, często szorstkawe.
Kwiaty – na szypułce, pojedyncze, sześciopłatkowe ok.7cm, śnieżnobiałe, bez różowego zabarwienia od spodu.
Owoce – szorstkie niełupki zebrane w owoc zbiorowy, zielonawe lub zielonawożółte.
Występuje na glebie kwaśnej, bagiennej. Rośnie pojedynczo pośród zawilców gajowych czasami się z nimi krzyżując.
Kwitnie od marca do maja. Roślina sprawia wrażenie nie do końca ukształtowanej genetycznie, jak gdyby wyodrębniał się właśnie nowy gatunek.
Zawilec n.n. nie ma jeszcze nazwy gatunkowej, bo na tym etapie poznania nie wiadomo z jak dalece posuniętą abberacją mamy do czynienia, opierając się jednak na artykule w Dzienniku Polskim z 15.V.2018r. botanicy z PAN przeprowadzą szczegółowe badania rośliny i jeśli okaże się że jest to nowy gatunek (lub podgatunek), to do nazwy rodzajowej dołożony zostanie epitet gatunkowy.

Janusz Czerwiński

GALERIA ZDJĘĆ